OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

História PILATES

História pilates

Joseph Hubertus Pilates sa narodil v roku 1883 v Nemecku. Jeho chatrné zdravie v mladosti, správanie jeho vrstovníkov a hlavne jeho silná vôľa bojovať proti osudu ho viedli na cestu fitnes a zdravého životného štýlu. Vo veľmi mladom veku sa začal venovať štúdiu anatómie, východným meditačným i západným štýlom cvičenia, bojovým umeniam, bol uchvátený grécko-rímskou tradíciou pestovania tela.

V r.1912 Joseph odišiel do Anglicka, stal sa boxerom, pracoval tam ako artista aj ako tréner sebaobrany v službách polície. Po vypuknutí I. svetovej vojny bol internovaný s ostatnými Nemcami do tábora v Lancasteri. Učil tam kolegov svoju sériu cvičení, v ktorej spojil kontrolu dýchania a vizualizáciu s pohybom pre zvýšenie pevnosti a pružnosti. Pravdepodobne toto boli začiatky rozvoja systému cvičenia, ktorý nazval “Contrology”.joe pilates

Neskôr na ostrove Man pracoval ako nemocničný zriadenec, pomáhal rehabilitovať pacientov, ktorí utrpeli rôzne devastačné zranenia alebo boli nemobilní. Využíval na to zariadenia, ktoré vyrobil z nemocničných postelí, nábytku a pomôcok. Hovorí sa, že počas veľkej chrípkovej epidémie v roku 1918 nikto z jeho nasledovníkov chrípke nepodľahol, aj keď tábory boli postihnuté najviac.

Po vojne sa vrátil do Nemecka a pokračoval v priekopníckom jedinečnom prístupe k budovaniu fyzickej zdatnosti. Nemecká vláda požiadala Joa Pilatesa, aby trénoval nemeckú armádu, ale Pilates nebol nadšený so smerovaním politiky Nemecka a rozhodol sa radšej emigrovať do Spojených štátov.

V New Yorku v r.1926 so svojou manželkou Clarou, s ktorou sa zoznámil na ceste loďou do Ameriky, založil prvé štúdio Pilates na 8th Avenue, NY. Štúdio Pilates, obklopené ďalšímí telocvičňami a tanečnými štúdiami, sa stalo centrom pre budovanie sily, rovnováhy, rehabilitačným strediskom pre zranených tanečníkov. Medzi nadšencov jeho metódy patrili mnohé významné tanečné hviezdy toho obdobia ako George Ballanchine, Hany Holm a Martha Graham.

Pilates navrhol sériu viac ako 500 cvičení so zámerom vytvoriť silné, pružné svaly bez pridania objemu.Jeho revolučný „Mind-Body“ prístup zdôrazňuje dýchanie a "Powerhouse" silu, ktorá zabezpečuje zlepšenie držania tela a zníži stres a riziko poranenia. Jeho metóda podporuje obnovenie tela, účinnosť pri pohybe, rovnováhu a využitie prúdenia energie. Svoj filozofický prístup k cvičeniu a cvičebný systém popísal v dvoch publikáciách Your Health (1934) a Return to Life Through Contrology (1945).

V januári 1966 došlo k požiaru v štúdiu a Joe utrpel zranenie. Predpokladá sa, že tento incident priamo viedol k jeho smrti v októbri 1967, vo veku 87 rokov. Clara, vynikajúca učiteľka, aj naďalej učila a viedla štúdio až do svojej smrti o 10 rokov neskôr, v roku 1977. Po nej prevzala činnosť Romana Kryzanowska, ktorá venovala svoj život k výučbe Pilatesovej metódy, tak ako ju on vytvoril.

 

Účinky Pilates

Pilates je zázračný systém pohybov, ktoré blahodárne pôsobia na telo i na dušu.

Bez toho, aby ste sa fyzicky vyčerpali, si začnete šetrným spôsobom uvedomovať svoje telo a schopnosť graciózne sa pohybovať.

Zhodnotíte svoj vzhľad z hľadiska držania tela, čo sa pochopiteľne odrazí aj vo vašom suverénnejšom vystupovaní a celkového vnímania života.

Nezáleží na tom, či ste v perfektnej fyzickej kondícii alebo ste sa doposiaľ nevenovali žiadnemu druhu športu: nebude dlho trvať a vy pocítite na sebe pozitívne zmeny.

Pilatesove cviky aktivizujú hlboký (stabilizačný) svalový systém, čím odstraňujú svalovú nerovnováhu,

zmierňujú bolesti chrbtice a kĺbov

 kladú dôraz na správne držanie tela.

 

Pilates má, podobne ako jóga alebo tai-či, povesť šetrného cvičenia. Ak si však myslíte, že sa pri ňom nebudete musieť ponamáhať, mýlite sa. Každý pilatesov cvik totiž zapája celé telo - od hlavy až po špičky prstov na nohách. Na rozdiel od klasického posilňovania sa touto metódou netrénujú a nerozvíjajú len jednotlivé svaly izolovane. Do pilatesovho cvičenia je potrebné zapojiť všetku silu a koncentráciu. Napriek tomu je možné toto cvičenie označiť ako šetrné, pretože pohyby v ňom sú veľmi kľudné a kontrolované. Intenzitu a tempo cvičenia si určujete sami.

Pilates je však oproti iným metódam aj veľmi jednoduchý. Žiadne zložité choreografie, žiadne nekonečné počítanie, žiadne unavené a spotené telo, len sústredený hlboký nádych a výdych. Z cvičenia neodchádzate unavení, ale nabití energiou. Bez trápenia získate pevnejšie a pružnejšie telo, ploché brucho, lepšie držanie tela, vyššie sebavedomie.

Pre stopercentnú účinnosť cvikov je však veľmi dôležité, aby ste cviky cvičili technicky správne a v plnom rozsahu. Preto sa doporučuje naučiť sa cviky najprv pod dohľadom vyškoleného inštruktora, ktorý prispôsobí obtiažnosť a tempo vašej kondícii. Kto sa naučí pilatesove princípy pod odborným vedením, môže cvičiť aj sám, doma, na dovolenke alebo služobnej ceste. 

Pilatesove cviky vás naučia kontrolovať svoje telo a privedú k tomu, ako mať spevnené svaly centra tela celý deň. Pri cvičení pilates si uvedomíte aj také svaly, o ktorých ste predtým ani nevedeli. Pilates nie je opakovanie cviku po inštruktorovi. Dôležité je pochopiťprincípy cvičenia, a to sa zo žiadnej knihy nenaučíte. 

Metódu Pilates využívajú aj fyzioterapeuti a odporúčajú lekári pri zdravotných problémoch s chrbticou, s kĺbami, či celým pohybovým systémom a cvičia ju pacienti po úrazoch a s rôznymi zdravotnými handicapmi. 

Z dôvodu, že cviky pilates vás naučia držať spevnené telo počas celého dňa, odborníci odporúčajú ako pokračovanie rehabilitačnej liečby práve pilates.

Sto rokov úspešnej existencie je zárukou, že cviky, ktoré túto dobu prežili, skutočne pomáhajú a nemajú žiadne vedľajšie účinky.