OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

PILATES

Prečo pilates

 

Bolesti v dolnej časti chrbtice u ľudí pokročilejšieho veku

Keďže je Vám okolo 45 rokov, možno ste si všimli, že cítite skôr trvalejšiu bolesť v dolnej časti chrbtice, ale už nemáte akútne a silné epizódy, ktoré Vás postihovali v dobe aktívnejšieho a energickejšieho života.

Aj tak môže táto bolesť spôsobovať výrazné problémy, predovšetkým keď ste prinútení znížiť aktivitu. Ľudskému telu prospieva aktivita a pri dlhodobej nečinnosti chátra. Pre nikoho z nás bez ohľadu na vek nie je žiadúce znižovať úroveň aktivity. Iba ak v prípade, že nás ku zníženiu aktivity donútia závažné zdravotné problémy, mali by sme cvičiť menej. Taktiež ste niekedy počuli, že máte degeneratívne zmeny na chrbtici, alebo že máte artritídu a musíte s tým proste žiť. Je síce pravda, že Vaša chrbtica sa s pribúdajúcim vekom trochu opotrebovala, ale nie je pravda, že s tým musíte žiť.

 Zistilo sa, že mnoho ľudí s bedrovými kĺbami opotrebovanými vekom nikdy nemali bolesti chrbtice a vieme, že opotrebovanie samotné nie je príčinou bolestí. Zo skúsenosti vieme, že existuje pár ľudí ktorým posturálna korekcia alebo cvičenie, alebo oboje neprinesie žiadny účinok. Každý starší človek by mal dodržiavať rady týkajúce sa správneho držania tela v sede, v stoji aj v ľahu. Nie každý z Vás kto patrí do staršej skupiny nie je schopný vykonávať všetky cvičenia, ale všetci by ste to mali skúsiť. Vek nie je prekážkou úspešného prevedenia cvikov, aj keď niektorí možno neuspejú z dôvodu oslabenia či invalidity, väčšina bude schopná aspoň čiastočného postupu. Naša rada znie, aby ste začali zníženým počtom cvikov a opakovaní prevádzaných pri každej cvičebnej jednotke a prevádzaných menej cvikov denne. Proces je nutné neunáhliť a vždy po dokončení cvičenia primerane odpočívať, samozrejme v správnej polohe!    

Pilates a seniori

Človek v ktoromkoľvek veku môže spoznávať vlastné telo, spriateliť sa s pohybom, udržiavať pružnosť a stabilitu tela a podporovať kondíciu mysle. Správna pohybová aktivita predlžuje život, odďaľuje starnutie, znižuje spotrebu i potrebu lekárskej starostlivosti, odďaľuje vznik závislosti a nevyhnutnosti hospitalizácie.

 Prečo cvičiť aj vo vyššom veku?

 Aktívni ľudia sa dožívajú nielen vyššieho veku, ale užívajú si aj lepšiu celkovú kondíciu. Samozrejme cvičenie veľakrát neumožní odstránenie problémov, ale môže podstatne znižovať ich ďalší rozvoj. Pravidelné cvičenie zlepšuje mobilitu, schopnosť chôdze, čo je u seniorov dôležité pre zachovanie sebestačnosti, zlepšuje sa alebo udržuje  svalová sila a rozsah pohybov v kĺboch, tým sa znižuje ich bolestivosť. Cvičenie priaznivo ovplyvňuje  kardiovaskulárny systém, zvyšuje sa metabolizmus (organizmus spaľuje viac kalórií ), zlepšuje sa peristaltika čriev (znižuje sa tým riziko rakoviny hrubého čreva), zlepšuje sa kvalita spánku, schopnosť učenia, či krátkodobej pamӓte. Zlepšujú sa problémy súvisiace s inkontinenciou.  Zdokonaľuje sa koordinácia pohybov, čím sa znižuje riziko pádov.

Prečo odporúčame seniorom práve pilates?

Pilates cvičenie podporuje fyzickú, ale i psychickú silu u seniorov, ktorá je dôležitá v ich každodennom živote. Správnym dýchaním podporujeme okysličenie celého tela - ako mozgu, všetkých svalov, tak i vnútorných orgánov. Pilates je zameraný na vytvarovanie a spevnenie partií trupu a posilnenie hlbokých svalových skupín tela. Pomocou tejto metódy môžeme rozvíjať schopnosť uvedomenia si vlastného pohybu, čím sa stávajú i každodenné činnosti ladnejšie a menej náročné. Preťahovaním svalov udržujeme pružnosť, uspokojivý rozsah pohybov, spomaľujeme vznik kontraktúr, či degeneratívnych ochorení, znižujeme riziko zlomenín. Posilňovaním  zlepšujeme nielen svalovú silu, ale aj hustotu skeletu, to znamená, že sa znižuje úbytok kostnej hmoty (zvlášť u žien po menopauze). Pohyby pri cvičeniach sú presné, nenásilné, plynulé, koordinované, nezaťažujú kĺby . Využívame  svalovú relaxáciu, ktorá je dôležitá pre odpočinok svalov.. Relaxácia a dostatok spánku po fyzickej aktivite posilňuje imunitný systém.

Pilates cvičenie – deti, mládež a športovci

Pilates cvičenie je vhodné zaradiť do tréningového procesu mladého športovca. Dieťa sa naučí správnym pohybovým návykom, ktoré využije v športe aj v bežnom živote...

Vplyv na vývoj svalov a kostry

V období rastu dieťaťa má vplyv na tento vývoj veľa negatívnych faktorov ako je dlhodobé sedenie, nesprávne pohybové návyky, obezita, nevhodná obuv atď.

Je pozitívne, že časť detí trávi svoj voľný čas na čerstvom vzduchu, alebo sa venuje športovým aktivitám ako je: tenis, plávanie, hokej, lyžovanie, futbal, golf, atletika a iné. Avšak často tieto športy detské svaly a kĺby preťažujú, vznikajú nepríjemné zranenia či deforormácie (nadmerne zaguľatený chrbát, postavenie nôh do tvaru O a pod.)

Profesionálny šport vyžaduje neustále zvyšovanie všeobecnej a špeciálnej trénovanosti, taktickej a teoretickej pripravenosti a tým aj výkonnosti športovca. Tréneri využívajú v spolupráci s celým tímom rôzne druhy tréningu (vytrvalostný, silový ,intervalový,  špecializovaný).

Pilates ako kompenzačné cvičenie

Pilates cvičenie, je vhodný druh cvičenia, ktorý môže byť zaradený do tréningového procesu športovca. Pilates cvičenie buduje silný stred tela –core, rozvíja vnútornú silu, pružnosť, vytrvalosť a koordináciu. Dieťa sa učí správnym pohybovým návykom, ktoré využíva v športe ale aj v bežnom živote.

Predchádzanie zraneniam Pilatesovým cvičením.

Často sa hovorí: športom k trvalej invalidite. Žiaľ často sa stáva, hlavne pri vrcholovom športovaní, že dochádza v dôsledku dlhodobého jednostranného pohybu k svalovej dysbalancii alebo k preťaženiu kostrovo svalového aparátu. Následným problémom sú poranenia chrbtice, ale najčastejšími prípadmi sú poranenia svalov šliach a kĺbov. Preto nám ako rodičom ,fyzioterapeutom, takisto i trénerom nie je ľahostajné takéto riziko úrazov.

Pilates cvičenie zvyšuje výkon športovca

V našom štúdiu sa špecializujeme na Funkčný tréning s dôrazom na Core. Core je centrum tela tvorené hlbokými svalmi, ktorých najdôležitejšou funkciou je udržiavať stabilitu a rovnováhu tela ako celku. Tieto svaly udržujú vzpriamený postoj, podopierajú chrbticu, pomáhajú kontrolovať jednotlivé pohyby, prenášajú vynaloženú silu a energiu z tela na okolité prostredie a naopak. Vyrovnávajú výkyvy ťažiska tela, zvyšujú celkovú fyzickú silu, absorbujú značnú časť energie pri doskokoch a dopadoch a predovšetkým spevňujú chrbticu a chránia vnútorné orgány dutiny brušnej.

Jedným z dôvodov, prečo je takýto tréning pre športovcov prospešný, je aj to, že sa sústreďuje na zosúladenie a zlepšovanie správneho postoja pri aktívnom pohybe a zvyšuje celkovú stabilitu tela. Na rozdiel od silového tréningu, ktorý môže byť užitočný pri získavaní sily v jednotlivých svalových skupinách, sú pohyby vo Funkčnom tréningu vo všeobecnosti zložitejšie, a preto aktivujú vyšší počet svalových skupín v rámci jedného cvičenia. Bez ohľadu na jednotlivé druhy športu tak môžete súčasne zvýšiť svoju silu a zároveň minimalizovať riziko zranenia.

Ponúkame individuálnu aj skupinovú prípravu na základe potrieb daného športu. Program prípravy má za úlohu identifikovať limitujúce faktory športovca a pomôcť mu maximalizovať jeho výkonnosť v športovej hre s prihliadnutím na jeho špecifické individuálne a vekové zvláštnosti. 

Pilates cvičenie podporuje rovnováhu nielen tú svalovú, ale aj rovnováhu medzi psychickými a fyzickými aktivitami a tým zvyšuje výkon v športových aktivitách. Kvalita výkonu športovca sa zlepšuje prostredníctvom princípov, ktoré využíva (dýchanie, koncentrácia, kontrola, centrum, presnosť a plynulosť.) .

Pilatesove cvičenia pomáhajú i pri rekonvalescencii športovca po úrazoch.

Studiopilates v PB Vám ponuka možnosť pracovať s vašou tréningovou skupinou na objednanie, alebo individuálne  po absolvovaní prípravného kurzu /štartovací balík/ pozr. rozvrh cvičení

ATLETIKA
V záujme dosahovania hraničných individuálnych výkonov sú v atletike vysoké nároky na ekonomickosť a efektívnosť pohybov. Každá skupina atletických disciplín vyžaduje a rozvíja prevažne inú pohybovú schopnosť. Najväčšie nároky sú predovšetkým na rýchlosť, vytrvalosť a obratnosť. To však predpokladá extrémne zaťaženie kĺbov a svalov počas tréningu alebo pretekov. Najviac zranení je v atletike spôsobených najmä pretrénovaním alebo nesprávnou technikou jednotlivých disciplín. Opakované zaťaženie tej istej svalovej skupiny bez dostatočného času na regeneráciu či nevhodná forma pohybu vedú k mnohým zraneniam. Je potrebné, aby sa v príprave atléta venovala dostatočná pozornosť vhodne zvolenej regenerácii a cielenému cvičeniu, ktoré zabezpečí silný, pružný a odolný svalový a kostný aparát.zameriava na telo ako celok a jeho cieľom je obnovenie rovnováhy svalov a zlepšenie pohybových stereotypov.

PLÁVANIE
Aj jedna z najúspešnejších olympioničiek v histórii Jennie Thompson využívala okrem tradičnej kondičnej prípravy aj špeciálny Core tréning. Na dosiahnutie väčšej sily, razantnosti a lepšej koordinácie pohybu pri plávaní potrebujete posilniť hlboký stabilizačný systém. Cvičením na zariadení Pilates Reformer je možné napodobnením plaveckých pohybov dosiahnuť zlepšenie sily, pretože oproti vode je pohyb vedený proti odporu pružiny. Plávanie sa považuje vo všeobecnosti za šport s najmenším počtom zranení. Aj napriek tomu sa za najčastejšie zranenie považuje tzv. plavecké rameno, ktoré je spôsobené preťažením. Silové cvičenie a nadmerné preťažovanie môžu poranené rameno ešte viac dráždiť. V tomto prípade je vhodné zaradiť Core tréning do pravidelnej celkovej prípravy športovca, pretože je potrebné získať väčšiu pružnosť svalstva.

SNOUBORDING,LYŽOVANIE
Dostatočne stabilné centrum pomáha udržať dynamický, vyvážený postoj, ktorý je potrebný na bezpečné a efektívne lyžovanie alebo snoubordovanie. Silné centrum pomáha neutralizovať zvraty na svahu a dáva svalovému systému schopnosť spolupracovať, čo napomáha koordináciu pohybu a správne držanie tela. Core tréning posilňuje hlboké brušné svaly, a vytvára tak dostatočnú podporu panvy, čím sa zabezpečí silný, pružný a odolný svalový a kostný aparát. Práve táto stabilná podpora tela je nevyhnutná na úspešné zvládnutie zvratov na svahu.

FUTBAL
Vo Veľkej Británii, USA alebo Austrálii má čoraz viac futbalových klubov vo svojom kondičnom programe aj špeciálny Funkčný tréning  a Core tréning. Vo vrcholovom futbale je zvýšený nárok na rýchle prihrávky a zmeny smeru, a to často pri maximálnej rýchlosti. To je však možné a bezpečné iba pri pohybe, ktorý je iniciovaný z dostatočne silného a stabilného centra. Na základe štúdie vykonanej pod záštitou UEFA sa u hráčov vrcholového futbalu zistilo, že len 18 % hráčov bolo bez zranení a až 82 % hráčov utrpelo 1 a viac zranení. Splnil sa tak predpoklad, že najčastejším zranením boli lokálne svalové a väzivové či úponové pomliaždeniny, natiahnutia alebo natrhnutia. Druhým najčastejším boli zranenia členka a kolena. 52 % zranení bolo klasifikovaných ako mierne, 33 % ako stredné a 15 % ako ťažké. Prílišné preťaženie svalov je preto jedným z dôvodov, prečo je takýto tréning súčasťou prípravy futbalistov. Aj tu platí, že zraneniam je dobré predovšetkým predchádzať